Wszystko będzie dobrze…

“Adaptation is to become a person of your time and place”

Szanowni Państwo, 

Drodzy Rodzice, 

Kochani Uczniowie!

Nie przypuszczałabym nigdy, że przyjdzie nam żyć w czasie ogólnoświatowej pandemii. Doświadczenie, które wiosną tego roku stało się naszym udziałem nie tylko  chwilowo wpłynęło na życie, pracę, relacje, ale także skonfrontowało nas z nową rzeczywistością i jej konsekwencjami. Kiedy 16 marca zamknięto wszystkie szkoły, ja, właściciel wszystkich placówek Warsaw Montessori Family, edukator, matka i nade wszystko Montessorianka, stanęłam przed wyzwaniem, jakiego wcześniej nie byłam w stanie sobie wyobrazić. W jaki sposób, na odległość, odpowiedzieć  na potrzeby ponad 300 montessoriańskich uczniów WMF, jak zapewnić najlepszą edukację w nowych warunkach? Jak możemy pomóc dzieciom żłobkowym z Toddler Schools, grupom przedszkolnym Casa dei Bambini i uczniom naszych szkół WMS, WMMS i WMHS? A jednak udało się!  Mając na pokładzie naszego okrętu tak cudowny, zgrany i solidarny zespół,  to, co niewyobrażalne, stało się możliwe.  W tydzień  uruchomiliśmy cały program nauczania zdalnego, co dla mnie – Montessorianki jeszcze rok wcześniej byłoby nie do pomyślenia.  I wtedy po raz pierwszy pomyślałam sobie: wszystko będzie dobrze. Adaptacja do zmiennych warunków życia jest bowiem naturalną zdolnością każdego człowieka. 

Byliśmy przez cały czas w kontakcie z Państwem – ja, nasi dyrektorzy, nauczyciele. Słuchaliśmy Państwa, wspieraliśmy się nawzajem. Państwo dzieliliście się z nami swoimi doświadczeniami, zarówno tymi pozytywnymi jak i trudnymi: paraliż w pracy, konieczność pracy zdalnej, wspieranie dzieci w procesie edukacji, motywowanie, zachęcanie, wymaganie… Dziękuję, że po raz kolejny mieliśmy okazję uświadomić sobie istotę partnerstwa w edukacji naszych dzieci.  

Hasło „Solidarni w pandemii” stało się fundamentem naszej pandemicznej egzystencji. Doświadczyłam tej solidarności na każdym kroku, od Państwa tak przecież bardzo umęczonych w czasie zamknięcia, obciążonych nadprogramowymi obowiązkami, od naszych drogich nauczycieli, pracowników, często od nieznajomych osób. Będąc „na telefonie” kilkanaście godzin dziennie, rozmawiając z Państwem –  rodzicami,  nauczycielami, uczestnicząc gościnnie w zdalnych lekcjach,  widząc jak nasi nauczyciele z pasją i zaangażowaniem uczą i wspierają naszych uczniów  znowu pomyślałam… wszystko będzie dobrze

Wielu z Państwa wie, że od pierwszego dnia, kiedy zamknięto szkoły, przygotowywałam się na ich ponowne otwarcie.  Czekaliśmy na ten dzień, jak uczniowie niegdyś na pierwszy dzień wakacji… Z uwagą śledziłam wiadomości, komunikaty, konsultowałam się ze specjalistami, naukowcami, wirusologami.  Będąc świadomą, jak ważne jest bezpieczeństwo, a  jednocześnie dobrostan psychiczny naszych dzieci, edukacja w klasach, relacje, kontakt z nauczycielem, wiedziałam , że znowu przyjdzie  adaptować się do nowej rzeczywistości nam i naszym dzieciom, do reżimu sanitarnego i  procedur, które zapewne pozostaną z nami na bardzo długo. Kiedy zobaczyłam pierwsze  powracające w strugach deszczu do Casa dei Bambini dzieci, które w naturalny sposób przyswajały nowe procedury, jak pożegnanie rodziców przed furtką przedszkola, maty dezynfekujące, mycie rąk, przebieranie się na zewnątrz budynku, ponownie pomyślałam: wszystko będzie dobrze. 

Ten trudny czas okazał się niezwykły i ciekawy. Był pełen bólu, napięcia, ale też radości, zrozumienia i życzliwości. Żyjąc i pracując w niewiadomej, będąc jednocześnie kapitanem i sternikiem odpowiedzialnym za nasz okręt, na nowo doświadczyłam, jak ważny, wręcz fundamentalny, jest system wartości, w oparciu o który budujemy nasze życie.  Do niego sprowadza się wszystko: jak zareagujemy na zmiany, czy okażemy się człowiekiem czy wilkiem, czy kryzys wywoła  strach i wycofanie się czy wręcz przeciwnie – gotowość do zmiany, stawienie czoła nowemu wyzwaniu i szansę na rozwój. Oprócz znakomitej edukacji, to właśnie tę pozytywną postawę życiową propagowaną przez Warsaw Montessori Family pragnę przekazać, zaszczepić  naszym uczniom ten niezniszczalny system wartości  naszych rodziców i dziadków: uczciwość, dobroć, życzliwość, empatię, gotowość do niesienia pomocy, ludzką solidarność. Wierzę, że dzięki temu staną się niepokonani  i  zmienią ten świat na lepszy. 

Szanowni Państwo, 

Drodzy Rodzice, 

Kochani Uczniowie!    

Z całego serca życzę Wam cudownych wakacji, czasu pełnego bliskości i ciepła. Z nadzieją, pełna optymizmu patrzę w przyszłość, przygotowując się  na nadchodzący rok szkolny i  wiem już teraz , że wszystko będzie dobrze!          

Jesteśmy dla Państwa dzieci, zawsze gotowi by odpowiedzieć na ich potrzeby i zapraszamy na Summer School (dla Toddler  School  i  Casa dei Bambini) oraz Summer Camps (dla uczniów Warsaw Montessori School i Warsaw Montessori Middle School).

Do zobaczenia wkrótce!

NASZE PLACÓWKI

 • Grupy Maluszkowe
  wiek: 12m - 2,5

  • Montessori Toddler School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Montessori Toddler School
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
 • PRZEDSZKOLA
  wiek: 2,5 – 5/6

  • Casa dei Bambini Warsaw Montessori
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
  • Casa dei Bambini Izabelin
   ul. Szkolna 16,
   05-080 Izabelin
   www
 • SZKOŁY
  wiek: 5/6 – 18

  • Warsaw Montessori School
   ul. Szwoleżerów 4,
   00-464 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori Middle School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori High School
   ul. Pytlasińskiego 13a,
   00-777 Warszawa
   www
  • Montessori Farm School
   Białka 155,
   21-300 Białka
   www