Montessori an Answer for Adolescent

Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice!

My, członkowie zespołu Warsaw Montessori Middle School (WMMS) uważamy, że pamięć sensoryczna, która kształtowana jest w środowiskach zarówno naszej młodszej młodzieży (12-15 lat) jak i tej starszej (15-18 lat) (uprawa produktów żywnościowych we własnych ogrodach / uprawa warzyw, hodowla zwierząt, na przykład kur znoszących jajka, pszczół dających miód, kóz dających mleko, uczestnictwo w prawdziwych i znaczących projektach gospodarczych, takich jak prowadzenie kuchni oraz w projekcie, który nazwiemy „lunch shop” – lekcja mikroekonomii, warsztat stolarski, działania public relations, prowadzenie dokumentacji fotograficznej i filmowej, projekty związane z gościnnością, wyrażaniem siebie poprzez muzykę, poezję, sztukę oraz wiele innych) będzie w pełni i nieprzerwanie stanowić dla nich źródło informacji i wzmacniać ich rozwój.

Wierzymy, że budowanie społeczności stabilnej, odpowiedzialnej i zorientowanej na stałą współpracę spełni potrzeby rozwojowe młodzieży w tym wieku oraz otworzy przed nią kolejne drzwi na drodze do dojrzałości i dorosłości.

Wartości, które promujemy i które przejmują nasi uczniowie uczestniczący w programie Montessori dla młodzieży to:

• odpowiedzialność osobista i przywództwo,
  • uczciwość
  • sprawiedliwość
  • współczucie
  • prawość.

Potrzeby młodzieży, które będzie zaspokajać WMMS:

• ochrona w czasie wkraczania w dorosłość,
  • zrozumienie społeczeństwa (świata dorosłych), w które wkroczą,
  • zmniejszenie zainteresowania nauką we wczesnych fazach dorastania przy jednoczesnej presji na nabywanie wiedzy i doświadczeń niezbędnych do życia młodemu dorosłemu,
  • wrażliwość na wszelkie formy krytyki, na wygląd fizyczny (oraz wygląd członków rodziny).

Proponujemy zaspokajanie tych potrzeb zapewniając:

• grupę społeczną z ustaloną organizacją i obowiązkami zarówno szkolnymi, jak i codziennymi,
  • plan pracy społecznej obejmujący rzeczywiste i znaczące doświadczenia, dające poczucie niezależności ekonomicznej,
  • doświadczenia w kontaktach z dorosłymi będącymi wzorami do naśladowania, specjalistami i ekspertami w wielu dziedzinach życia,
  • interakcję z takimi dorosłymi,
  • uczestnictwo w pracach administracyjnych – dzieci w wieku 3-6 lat potrafią już zadbać o czystość w swoim otoczeniu, dlatego możliwe jest powierzenie młodzieży obowiązków związanych z organizacją i rozwojem większego środowiska i odpowiedzialności za jego utrzymanie.

Damy naszej młodzieży dostęp do otwartych i niezmienionych działalnością człowieka terenów – zielona szkoła i wycieczki w góry w szkole podstawowej stanowią fundament do nabywania większych doświadczeń podczas wycieczek planowanych i organizowanych na poziomie gimnazjalnym, w których uczniowie będą odpowiedzialni za:

• wybór celu,
  • środki transportu i zakwaterowanie,
  • przygotowywanie i planowanie posiłków.

Program naszej WMMS powstał w celu zaspokojenia potrzeb:

• poznawczych,
  • fizycznych,
  • społecznych,
  • potrzeb związanych z rozwojem etycznym zbuntowanych nastolatków.

Niezaspokojenie tych potrzeb może prowadzić do:

wyobcowania z życia szkoły,

obniżenia poziomu samooceny i poczucia przynależności,

prób podejmowania działań destrukcyjnych, w tym wagarów i użycia narkotyków (oraz niechcianych ciąż, chorób przenoszonych drogą płciową, stosowaniem substancji odurzających, problemów żywieniowych i samobójstw).

Biorąc pod uwagę zmienne warunki ekonomiczne i polityczne w naszym społeczeństwie, młodzi nastolatkowie stają przed problemem nieprzystosowania do przyszłego dorosłego życia w dwudziestym pierwszym wieku.

Montesoriańskie programy szkolne dla młodszej młodzieży wkraczają w życie społeczności i dają uczniom możliwość uczestnictwa w rozmaitych zajęciach i doświadczeniach, które nigdy nie będą możliwe w tradycyjnej szkole.

Montessori Middle Schools przygotują młodzież do wkroczenia w świat edukacji na szczeblu uniwersyteckim z należytym przygotowaniem typowym dla uczniów, którzy odnieśli sukces.

Absolwenci Montessori Middle School są często uznawani przez nauczycieli i dyrekcje szkół za najzdolniejszych uczniów w nowo tworzonych klasach.

Jesteśmy przekonani, że okres dorastania nie stanowi problemu – dla nas, Montessoriańczyków, jest wielką szansą!